Šūpulītis vai ne-šūpulītis?

Šūpulītis vai ne-šūpulītis (lasīt – redeļu gultiņa, vecāku gulta, ratu kulba vai vienkārši matracītis uz grīdas). Manas pārdomas un pieredze par mazuļa gulēšanas vietu pirmajos mēnešos.

Kopš piedāvājam savus šūpulīšus plašākai jauno vecāku auditorijai, ik palaikam gadās saņemt jautājumu par šūpulīša lietderību, kā arī izmantošanu (cik ilgi var mazuli tajā guldīt, vai atvieglo dzīvi utt). Tā nu nolēmu padalīties publiski ar savu pieredzi un uzskatu. Pasvītroju – tā ir tikai mana pieredze! Cik mammu, tik bērniņu, tik dažādu pieredžu.

Bieži nākas dzirdēt, ka šūpulītis jau nav vajadzīgs, jo to var lietot tikai dažus pirmos mēnešus, redeļu gultiņa jebkurā gadījumā jāpērk, un tie ir dārgi. Protams, piekrītu, ka nav lēts prieks, un vairākus gadus izmantojama mēbele vienam bērniņam tā arī nebūs, tomēr tam kokam ir arī otrs gals.

Šūpulītī mūsu pirmais bērniņš gulēja pirmos 5 mēnešus, un pārsvarā tajā gulēja visus pārējos miedziņus izņemot nakts miedziņu – kaut kā bija iekārtojies, ka redeļu gultiņa bija guļamistabā, bet šūpulīti izmantoju kā pārnēsājamo gultiņu dienas laikā, lai mazulītis būtu tuvumā. Otrais bērniņš čučēja šūpulītī visus miedziņus līdz 6 mēnešu vecumam.

Tātad kā es izmantoju šūpulīti un kā man tas bija noderīgs:

  • Kā jau minēju – šūpulītis ir viegli pārvietojams, līdz ar to var izmantot kā pārvietojamo gultiņu. It sevišķi privātmājās, kur guļamistabas ir otrajā stāvā, ir ērti, ja mazuļa gultiņu dienas laikā var nonest lejā, un, gatavojot vakariņas, bērniņš nebūtu tālu “kaut kur tur 2.stāvā”;
  • Ļoti ērti ir šūpulīša mazie izmēri – gultiņas ir lielas, un mazais kunkulītis pilnīgi pazūd tajos plašumos! Kā arī šūpulīša augstums ir tieši kā laikā, lai, neizkāpjot no gultas, pārceltu mazo uz vecāku gultu pabarot! Vai vienkārši paturēt mazuļa rociņu pie aizmigšanas, vai piekārtot sedziņu – pati savā gultā zem segas, tikai roka izstiepta pie mazuļa un esam gandrīz kā blakus.
  • Šūpošanas funkcija – dažreiz nostrādā ļoti ātri, dažreiz ilgāk jāpašūpina, bet, ja mazulim nāks miedziņš, tad viegla pašūpošana viennozīmīgi palīdzēs iemigt! Vismaz man abi bērni ļāvās iešūpināties miedziņā. Kombinācijā ar balto troksni – efekts garantēts 😀
  • Bērns aizmieg uz rokām, lieku gultiņā un mazulim uzreiz acis kā pogas – visām jaunajām māmiņām pazīstama situācija? Savukārt šūpulītī ieliec un nedaudz pašūpo, un mazulītis ieaijāts saldi čučēs tālāk kā māmiņas rokās.

Ja runājam par izmaksām, tad, manuprāt, daudz dārgāk izmaksā tie visi šūpuļkrēsliņi un citi “gadžeti”, kas vibrē, kustās, dzied, pīkst un dara visas citas brīnumainākas lietas, kas mazulim vispār nav vajadzīgas. Jā, vecākiem ērti, mazulim novērsta uzmanība, nohipnotizēts ar kaut ko kustīgu un pīkstošu. Līdz ar to te ir vairāk jautājums nevis par augstām izmaksām, bet par vecāku prioritātēm, uz ko naudiņu tērēt.

Savukārt, ja piemin īso lietošanas laiku šūpulītim, mūsu šūpulītis divu gadu laikā ir pastāvējis tikai pāris mēnešus “bez darba”. Izšūpojās viens, pārmanto nākamais, un tā ceļo no mājas uz māju 🙂 Izaugs meitiņa, šūpos savas lelles! 😉 Cik ilgi var guldīt šūpulīti? Es jutos droši izmantot šūpulīti līdz brīdim, kad mazulis aktīvi sāka parādīt vēlmi stāties četrrāpus, t.i. līdz aptuveni 6 mēnešu vecumam.

Esmu arī daudzas reizes saņēmusi jautājumu par mūsu šūpulīša izmēru – vai nav par zemu, vai ir ērti ielikt. Jā, ir ērti ielikt, un nē, nav par zemu:

  • Man pirmos mēnešus bija svarīgāks pēc iespējas netraucēts nakts miegs. Kad tik ļoti nāk miedziņš un nogurums jau sakrājies, tik grūti piespiest savu ķermeni izkāpt no gultas, lai aizietu pie bērniņa. Tā kā pirmais bērniņš nakts miegu gulēja redeļu gultā, bet otrais bērniņš visus miedziņus tikai šūpulītī, atšķirība ir milzīga – ar meitiņu es naktīs nekāpu no gultas ārā vispār, tik  iecēlu blakus, pabaroju, iecēlu atpakaļ šūpulītī! Vairāk izgulējusies, labāk atpūtusies 🙂
  • Šūpulīša grīdiņas augstums ir salīdzināms ar redeļu gultas zemāko līmeni. Šūpulītī tiek guldīti bērniņi līdz 6 mēnešiem, kuri nesver vēl tik daudz kā viengadnieki, kuri tiek guldīti redeļu gultiņā uz zemāko līmeni. Līdz ar to varu droši teikt – man ar visām muguras problēmām (diska trūce) netraucēja gultiņas zemais izmērs noliekties pie mazulīša!
  • Tā kā mugura man ir problemātiska, ne vienu bērnu neesmu midzinājusi uz rokām staigājot (vienkārši fiziski to nevaru ilgstoši), visu cenšos darīt sēžot, tāpēc ērti bērniņu apčubināt šūpulī, pašai sēžot uz gultas malas vai krēslā.

Kāda ir bijusi Jūsu pieredze pirmajos mazuļa mēnešos? Lietojāt šūpulīti? Noderēja? Un kādās situācijās? Ar prieku uzklausīsim arī citus pieredzes stāstus.

Noslēgumā tik vēlējos piebilst – vienalga, kā tiek darīts vienā vai otrā ģimenē, vienalga, vai jaundzimušais guļ šūpulī, redeļu gultā vai mammītei uz krūtīm, galvenais lai mēs visi būtu izgulējušies, veseli un laimīgi 🙂

Linda

ETTE TETE

Vairāk par Ette Tete šūpulīšiem ŠEIT

Foto avots: Delfi

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s